1900211
Jesteś tutaj: Szkoła Podstawowa / Strona główna / Wycieczka do Liwa

Wycieczka do Liwa

Celem wyjazdu był udział w zajęciach muzealnych, podczas których pierwszacy poznali kulturę rycerską oraz różne rodzaje broni. Przebrani w kostiumy stylizowane na epokę średniowiecza chłopcy zostali pasowani na rycerzy, a dziewczynki przyjęte do grona dam dworu. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały wszystkich opowieści przewodnika, jednak najbardziej zainteresowała je legenda o ,, Żółtej Damie’’.
Następnie na placu zabaw znajdującym się na dziedzińcu zamku
pierwszoklasiści mieli możliwość wcielenia się w rolę rycerza, giermka lub damy dworu.
Wszyscy świetnie się bawili i poczuli atmosferę XV- wiecznej Polski.
Wycieczka zakończyła się ogniskiem, na którym upieczono kiełbaski i zjedzono je z wielkim apetytem.
Tematyka wyjazdu znakomicie korelowała z wydarzeniem z poprzedniego dnia tzn. ślubowaniem uczniów klasy I.
Zastanówmy się skąd wzięło się pasowanie - ślubowanie na ucznia?
Ten zwyczaj szkolny nawiązuje zapewne do średniowiecznej tradycji pasowania na rycerza, podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, stając się rycerzem. Od tego pasa właśnie pochodzi nazwa pasowanie na ucznia tudzież rycerza. Pierwotnie pasowanie na rycerza odbywało się poprzez uderzenie dłonią w kark lub policzek. Pasowanie na ucznia zawiera w sobie pewną analogię do tego wydarzenia, gdyż centralnym jego punktem obok złożenia przyrzeczenia jest dotknięcie wielkim (najczęściej papierowym) ołówkiem ramienia każdego dziecka przez dyrektora szkoły, które jest oficjalnym aktem przyjęcia w poczet uczniów. Zamiast pasa i miecza uczniowie otrzymują najczęściej dyplomy i drobne upominki.